نقش دانشگاه در جامعه باید روشن گردد

به گزارش وبلاگ داشبورد، استاندار کرمان گفت: شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان کرمان باید انتظار جامعه از دانشگاه را برآورده کند و نقش دانشگاه در جامعه باید روشن گردد و این صندلی نیز باید توسط خود دانشگاه ها در جامعه بدست بیاید زیرا با تحکم نمی توانیم این صندلی را در جامعه ایجاد کرد.

نقش دانشگاه در جامعه باید روشن گردد

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدجواد فدایی در دیدار شورای هماهنگی شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان کرمان با وی اظهار کرد: باید برنامه ریزی ها در این شورا به گونه ای باشد که کارگروه های شورای هماهنگی شبکه ملی جامع موازی کاری ننمایند.

وی خطاب به مسئولین دانشگاه و دبیران شورای هماهنگی شبکه ملی جامعه گفت: فرصت و ظرفیت خوبی دولت در قالب ارائه تسهیلات تبصره 18 ایجاده نموده که در این راستا باید معین گردد تا انتها امسال چه میزان از اعتبارات تبصره 18 در بخش کشت و فرآورده های گیاهان دارویی توسط این کارگروه ها جذب شده است.

استاندار کرمان ادامه داد: حدود 15 هزار فارغ التحصیل کشاورزی در استان داریم که فقط یک هزار و 500 نفر آنها مشغول به کار هستند لذا می توانید با تسهیل گری بخشی از 13 هزار و 500 فارغ التحصیلان دیگر کشاورزی را به سمت کشت و فراوری گیاهان دارویی سوق دهیم که باید از ظرفیت تبصره ماده 18 نهایت استفاده را بکنیم.

وی از بحران آب سخن به میان آورد و در ادامه با بیان این مطلب که دانشگاه ها باید به عنوان الگوی مصرف آب باشند، اظهار کرد: ساز و کار توسعه کشت گیاهان دارویی وجود دارد، لذا باید از این ظرفیت برای رونق فراوری و اشتغال زایی استفاده کرد.

فدایی با بیان اینکه باید این فرهنگسازی گردد که اشتغال فقط پشت میز نشستن، نیست، توضیح داد: شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان کرمان باید انتظار جامعه از دانشگاه را برآورده کند و نقش دانشگاه در جامعه باید روشن گردد و این صندلی نیز باید توسط خود دانشگاه ها در جامعه بدست بیاید زیرا با تحکم نمی توانیم این صندلی را در جامعه ایجاد کرد.

وی بر لزوم حضور موثر دانشگاه ها در جامعه تاکید نمود و اضافه نمود: دانشگاه های کشور و به ویژه استان کرمان باید به جایی برسند که دستگاه ها خودشان برای حل مسائلشان به دانشگاه ها مراجعه نمایند.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه دانشگاه باید به سمتی حرکت نمایند که حرف های زیادی برای زدن داشته باشند، اظهار کرد: حتی دانشگاه ها می توانند در واحدهای خدماتی و فراوریی حضور پیدا نمایند و عارضه یابی نمایند. متاسفانه بعضی واحدهای صنعتی ما فراوریاتشان بهینه نیست یا اینکه با کوچکترین تغییری در فرآیند فراوریشان، می توانند کیفیت کالای فراوریی خود را افزایش دهند که در این بین نقش دانشگاه می تواند بسیار موثر باشد.

وی پیشنهاد داد: کارگروه های شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان کرمان در حال حاضر می تواند بر روی دو یا سه مورد از مسائل استان متمرکز شده و این موارد را آنالیز و برای حل آنها راه حلی ارائه دهد یا احتیاجهای جامعه را شناسایی کند که در مجموع تحقق این امر در گرو شجاعت است.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان با بیان این مطلب که دانشگاه ها باید براساس احتیاج جامعه در هر رشته دانشجو پذیرش کند، توضیح داد: چرا باید دانشگاه ها چند برابر احتیاج جامعه دانشجو بپذیرند؟ این در حالی است که دانشگاه ها باید براساس احتیاج و خلاء موجود در جامعه به سمت پذیرش دانشجویانی روی آورند که بتوانند آن مشکل و یا خلاء را پرنمایند.

استاندار کرمان خطاب به مسئولین کارگروه های شبکه ملی جامعه و دانشگاه اعلام کرد: پیشنهاد می کنیم این شبکه در ابتدا در حوزه رونق فراوری با تکیه بر اشتغال ورود پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نقش دانشگاه در جامعه باید روشن گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش دانشگاه در جامعه باید روشن گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید